03.06.2024

Румъния внедрява RO e-Transport системата за всички международни товари

RO e-Transport е системата, която има за задача да следи транспорта в Румъния на стоки с по-висок данъчен риск. Тя е въведена през януари 2023 г. Впоследствие през януари тази година влезе в сила ново законодателство, което разшири обхвата й. Промените, съдържащи се в Регламент 115/2023 на OUG, увеличиха обхвата на наблюдението на пратките, за да включват всички видове стоки, транспортирани в международен план в Румъния. От 1 юли румънските контролни органи ще налагат глоби за неспазване на новите разпоредби.

Целта на прилагането на тази система е да се намали укриването на данъци, да се намали разликата в ДДС и да се предотврати незаконната търговия.

Превозвачите се задължават да уведомяват по електронен път националната платформа за електронния транспортен документ на RO в XML формат. Електронният документ RO e-Transport трябва да съдържа следната информация:
Изпращач и получател на стоките;
Естеството и стойността на превозваните стоки;
Местата на товарене и разтоварване, и информация за вида на транспорта.

Системата генерира UIT код, когато стоката е декларирана за транспорт. Този код е уникална идентификация на стоките. UIT кодът може да бъде заявен до три календарни дни преди определената дата на транспортиране и е валиден пет дни от декларираната дата на транспортиране. UIT кодът трябва да бъде ясно четлив върху документа за превоз на стоки.

Субекти, кандидатстващи за RO e-Transport

Системата за е-транспорт на RO влезе в сила от 1 януари 2023 г. за стоки с висок фискален риск. От 1 януари 2024 г. той се прилага и за всички международни превози на всички видове стоки, при условие че отговарят на следните условия:
Стоките се транспортират в превозни средства с обща маса над 2,5 тона;
Пренасяната стока е с тегло над 500 кг;
Стойността на транспортираните стоки надхвърля 10 000 румънски леи (приблизително 2000 евро).

Юридическите лица, отговорни за декларирането на стоките в системата на RO e-Transport са:
Получателят, посочен в митническата декларация за внос, или изпращачът, посочен в митническата декларация за износ, за стоки, обхванати от операции по внос или износ;
Румънският получател в случай на закупуване на стоки, транспортирани в страна от ЕС;
Румънският доставчик, в случай на доставка на транзитни стоки към страна от ЕС;
Складодържателят, в случай на транзитни стоки, които са предмет на транзакции в рамките на ЕС, както за стоки, разтоварени на румънска територия за складиране или за създаване на нова партида от една или повече партиди стоки, така и за стоки, натоварени след складиране, или след създаване на нова партида от една или повече партиди стоки на румънска територия.

За какво да внимавате

„Преди всичко превозвачите трябва да оборудват превозните си средства със системи, които позволяват непрекъснато събиране и предаване на данни за местоположението на превозното средство по целия маршрут. Устройствата трябва да записват тези стойности, които се въвеждат в системата на РО е- Transport. Освен това е важно да се контролират детайлите на UIT кода и използваното транспортно средство“, съветват от адвокатска кантора Transcash.

Шофьорите пък ще бъдат задължени да включат локализиращия уред, преди да влязат в Румъния.

„Те могат да го изключат само след напускане на територията на страната на разтоварване или след като стоката е доставена до декларираното място за доставка. В същото време водачите са длъжни да представят UIT кода и транспортните документи на съответните органи – агенти и служители на румънската полиция, митниците и данъчните власти при поискване“, добавя адвокатската кантора.

Санкции за шофьори и юридически лица

Глоба от 5 000 до 10 000 леи ще бъде наложена на водача, ако наруши или не изпълни някое от горепосочените задължения.

За юридически лица следните нарушения се наказват с глоба между 20 000 и 100 000 румънски леи (между 17 000 и 85 000 злоти), както и с конфискация на стойността на недекларираните стоки:
Неспазване на разпоредбите относно задължението на потребителите да декларират в RO e-Transport системата данни, свързани с превоза на стоки в нейния обхват, така че да могат да бъдат идентифицирани чрез UIT кода;
Използването на UIT кода от автомобилния превозвач след изтичане на срока му на валидност;
Разтоварването в Румъния на стоки, които са предмет на вътреобщностни транзакции при транзит, с изключение на стоки, подлежащи на складиране или създаване на нова пратка от една или повече пратки;
Декларацията в RO e-Transport система за количества, различни от стоките, които се транспортират.

 

Източник: kamioni.bg